blue_gate-Home-Page.jpg
About us banner
Sub Menu
Section Menu

School Council

Connect to Tara

Talk to me about enrolment today

Nikki Williams

Director of Enrolments and Communications Cont-tara

School Council

Tara’s School Council acts as guardians of the past, present and future of the School, and is the steward of the School’s name and reputation. In this respect, its role is like that of a board of a company or not-for-profit organisation. 

It acts in this manner on behalf of the Standing Committee of the Synod of the Diocese of Sydney and is constituted under a Sydney Anglican Diocese Ordinance available here

 To do this, the Council sets the strategy and policies within which the School operates. In addition, Council is responsible for the property and finances of the School. This is done in partnership with the Principal and the School Executive and the Principal enacts the decisions of Council within the School. One of Council’s most critical roles is the selection, management and support of the Principal.

The members of the Council are:

  • the Archbishop of Sydney (who is the President of the Council);

  • 9 members elected by the Synod, of which at least 2 must be clergy;

  • 2 persons appointed by the Archbishop; and

  • 2 persons appointed by the Council.

For practical purposes of governance, the Council appoints a Chair and Deputy Chair from amongst its members.

All members of the Council are voluntary, part-time and receive no remuneration for their work on Council.

All members of the Council are required to be actively involved in a church community, hold a Working With Children number and acknowledge the Statement of Faith.

Current members of Council and their respective date of appointment are:

  • Most Rev Dr Glenn Davies, Archbishop of Sydney (President) BSc, MDiv (Hons), DipA, PhD

  • Mr David Braga (Chair of Council) BA, GAICD – March 2011, Chair since July 2012

  • Ms Simone Gilbert (Deputy Chair of Council) BComm, LLB, Grad Dip Leg Prac – May 2016

  • Mr Greg Ellem BA, FFin, FAPI – September 2007, Deputy Chair since September 2013

  • Mrs Nola Haig – December 2014

  • Ms Alison Hammond LLB (Hons), GDLP, ThC, BCL (Dist)  - November 2016

  • Reverend David Keun BA PDHPE (Hons), BA Div, Dip Min – May 2016

  • Dr Sue Ng MB BS, GradDipPaed (UNSW) – June 2017

  • Reverend Adrian Russell BA (Hons), BD (Hons) – September 2007

  • Ms Margaret Stuart BA – February 2014

  • Mr Glenn Wilkins BComm, Grad Dip Ed, PTC, MACE, MACEL – October 2009

  • Mrs Catherine Yeomans LLB, MAICD – May 2013

Rate this page

  • Rate as Helpful0% Helpful votes
  • Rate as Not helpful0% Not helpful votes